Wisła Szczucin

Awanse i spadki w sezonie 2013/14

Mimo, że do zakończenia ligowego sezonu w IV lidze i okręgówce pozostała jeszcze jedna kolejka, a w A klasach nawet po dwie kolejki, to już jest niemal wszystko jasne. Drużyna seniorów Wisły Szczucin już chwilę temu zapewniła sobie utrzymanie, a jak wygląda sytuacja innych klubów?

Żeby to przeanalizować, trzeba popatrzeć na... III ligę małopolsko-świętokrzyską, która swoje rozgrywki zakończyła już 7 czerwca. Tam zwycięzcą ligi został Granat Skarżysko-Kamienna. Jednak w skutek reorganizacji II lig (od nowego sezonu powstanie jedna, centralna II liga) lider rozgrywek III ligi, żeby awansować musiał dodatkowo stoczyć bój w barażach. Granat niestety te baraże przegrał, a to oznacza, że z III ligi spadnie nie 5, a 6 drużyn. W tej nieszczęsnej szóstce znalazł się m.in. Bocheński KS, Poroniec Poronin oraz Poprad Muszyna. To właśnie te zespoły w nowym sezonie zagoszczą w "naszej" IV lidze.

Taki obrót sprawy oznacza, że z naszej-wschodniej IV ligi będzie musiało spaść aż 6 drużyn (3 spadają regulaminowo + 3, bo spada Bocheński, Poroniec i Poprad). Mimo, że do zakończenia rozgrywek w IV lidze pozostała jeszcze kolejka, to już wiadomo na 100%, że w tej pechowej szóstce znajdzie się m.in. Jadowniczanka Jadowniki, Tuchovia Tuchów oraz Sokół Borzęcin. To właśnie te zespoły w przyszłym sezonie zagrają w naszej okręgówce.

A to oznacza, że z tarnowskiej okręgówki będzie musiało lecieć w dół 5 drużyn (2 spadają regulaminowo + 3, bo spada Jadowniczanka, Tuchovia i Sokół). Do zakończenia okręgówki pozostała jeszcze jedna seria spotkań, ale bez względu na jej wyniki w tej feralnej piątce znajdzie się na pewno: Iskra Łęki, KS US Śmigno, Zorza Zaczarnie oraz Naprzód Sobolów. Do tych spadkowiczów najprawdopodobniej dołączy jeszcze Unia Niedomice. Jednak klub z Niedomic ma jeszcze matematyczne szanse na zachowanie ligowego bytu. W sobotę musi wygrać u siebie z Ikarem Odporyszów, a dodatkowo liczyć na to, że Olimpia Wojnicz przegra na wyjeździe z Pagenem i że Naprzód Sobolów nie wygra w Śmignie. Jeśli ten dość mało prawdopodobny scenariusz by się sprawdził, to Unia utrzymałaby się kosztem Olimpii Wojnicz.

Warto dodać, że bez względu na ostatnie kolejki, Wolania Wola Rzędzińska zapewniła sobie awans do III ligi. To samo tyczy się Dąbrovii Dąbrowa Tarnowska i GKS Drwinii, tyle tylko, że te drużyny wywalczyły sobie awans do IV ligi. Kto natomiast awansuje do naszej okręgówki?

W skutek reorganizacji ligi, awanse z poszczególnych A klas zostały powiększone. Z A klasy bocheńskiej awansują dwie drużyny i już wiadomo, że będzie to Piast Łapanów oraz Tarnavia Tarnawa. W A klasie brzeskiej również już wszystko jasne - awans uzyskały: Korona Niedzielska, Dunajec Mikołajowice oraz LKS Uszew. Natomiast w żabieńskiej A klasie jest jeszcze jedna niewiadoma. Tam pewni awansu jest Dąbrovia II Dąbrowa Tarnowska i Iskra Olesno. Trzecie miejsce, dające start w okręgówce rozstrzygnie się pomiędzy Łukovią Łukowa a LKS Wietrzychowicami. Do zakończenia rywalizacji pozostały jeszcze dwie kolejki i w lepszej sytuacji jest klub z Łukowej, który ma trzy punkty więcej od Wietrzychowic. Również nie do końca wiadomo, kto awansuje z tarnowskiej A klasy. Stamtąd aż cztery drużyny otrzymają szanse gry w okręgówce. Wśród nich na pewno znajdzie się Dunajec Zbylitowska Góra i Dunajec Zakliczyn. O dwa pozostałe miejsca walczy LKS Skrzyszów (59 punktów), Pogórze Pleśna (59) oraz Pogoria Pogórska Wola (57). Do zakończenia rozgrywek pozostała jeszcze ostatnia kolejka, w której dojdzie do pojedynku Pogoria vs. Skrzyszów, także będzie ciekawie. W lepszej sytuacji jest Pogórze, która zagra u siebie z autsajderem.

TOZPN od nowego sezonu podzieli tarnowską okręgówkę na dwie grupy: bocheńsko-brzeską i tarnowsko-żabieńską. Obie te nowopowstałe ligi mają maksymalnie liczyć po 14 drużyn. W grupie tarnowsko-żabieńskiej powinny znaleźć się:

1. Tuchovia Tuchów (spadkowicz z IV ligi)
2. Tarnovia Tarnów
3. Ciężkowianka Ciężkowice
4. Victoria Koszyce Małe
5. Wisła Szczucin
6. Ikar Odporyszów
7. Olimpia Wojnicz lub Unia Niedomice
8. Dąbrovia II Dąbrowa Tarnowska (awans z A klasy Żabno)
9. Iskra Olesno (awans z A klasy Żabno)
10. Łukovia Łukowa lub LKS Wietrzychowice (awans z A klasy Żabno)
11. Dunajec Zbylitowska Góra (awans z A klasy Tarnów)
12. Dunajec Zakliczyn (awans z A klasy Tarnów)
13. Pogórze Pleśna (awans z A klasy Tarnów); Pogórze może jeszcze stracić awans, ale jest to nikła szansa
14. LKS Skrzyszów lub Pogoria Pogórska Wola (awans z A klasy Tarnów)
15. Termalica Bruk-Bet II Nieciecza (reaktywacja drużyny)

Natomiast grupa bocheńsko-brzeska powinna wyglądać tak:

1. Sokół Borzęcin Górny (spadkowicz z IV ligi)
2. Jadowniczanka Jadowniki (spadkowicz z IV ligi)
3. Pagen Gnojnik
4. Orzeł Dębno
5. Macierz Lipnica Murowana
6. Piast Łapanów (awans z A klasy Bochnia)
7. Tarnavia Tarnawa (awans z A klasy Bochnia)
8. Korona Niedzielska (awans z A klasy Brzesko)
9. Dunajec Mikołajowice (awans z A klasy Brzesko)
10. LKS Uszew (awans z A klasy Brzesko)
11. Okocimski II Brzesko (reaktywacja drużyny)
12. Szreniawa Nowy Wiśnicz (reaktywacja drużyny)

Jak widać podział wyszedł nierówny. Dlatego istnieje ponoć wersja, że np. Dunajec Zakliczyn albo Olimpia Wojnicz wskoczyłby jednak do grupy bocheńsko-brzeskiej. Wtedy w naszej tarnowsko-żabieńskiej lidze byłoby 14 drużyn, a w tej drugiej 13. Żeby wyrównać stan zespołów do 14, TOZPN mógłby np. utrzymać Naprzód Sobolów, który najprawdopodobniej zajmie 12 miejsce w okręgówce, czyli tuż pod czerwoną kreską. (MS)

Niby wszystko dość jasne, ale pamiętajmy, że w grę również wchodzą sprawy licencyjne (lub bardziej ich braki...). Zaraz po opublikowaniu tego artykułu, otrzymałem emaila od jednego z działaczy sportowych, który szeroko i trafnie rozpisuje się na temat plotek w sprawach otrzymywania licencji na grę w okręgówce. Dlatego myślę, że warto przytoczyć jego informacje:

Piast Łapanów prawdopodobnie na 99% po tym sezonie przeniesie się do podokręgu Wieliczka. Wówczas awansuje ktoś z pary Raba Niedary lub Żubr Gawłówek.

Duże problemy na otrzymanie licencji podobno będzie miała Iskra Olesno, Pogoria Pogórska Wola, Tarnavia Tarnawa czy Raba Niedary, których obiekty nie spełniają wymagań dotyczących infrastruktury, a jeśli wierzyć plotkom - to od nowego sezonu kluby okręgówki mają grać tylko i wyłącznie na swoich obiektach. Inną licencyjną kwestią jest posiadanie własnych grup młodzieżowych (a nie podpisywanie umów z innymi klubami czy też szkołami). Tutaj najlepiej wypadają beniaminki z tarnowskiej grupy klasy A. Natomiast z brzeskiej na chwilę obecną problem z tym ma Korona Niedzieliska, której juniorzy zostali rozwiązani tuż przed rundą wiosenną.

A skoro jesteśmy już w klimacie sportowych plotek, to w internecie niedawno pojawiła się informacja jakoby to Bocheński Klub Sportowy po spadku z III ligi i wobec narastających problemów finansowych miał się zgłosić do klasy okręgowej. Wówczas zespół ten stałby się 16-stym zespołem "awansującym" z klas A do nowych okręgówek. Ile w tym prawdy z pewnością przekonamy się już na dniach.Awanse i spadki również dotyczą lig, w których występują nasze drużyny młodzieżowe. Warto również i o tym napisać kilka słów.

Do zakończenia I ligi juniorów starszych Tarnów pozostała jeszcze jedna kolejka. Wystarczy, że w niej nasza Wisła tylko zremisuje z Ilkowicami, to zapewni sobie trzecie miejsce w tabeli. Pewnym liderem rozgrywek została Unia Tarnów i to ona w przyszłym sezonie zagra o szczebel wyżej. Wiadomo już na pewno, że spadek z I ligi zaliczy aż 5 drużyn (3 regulaminowo + 2, bo z wyższej ligi spada Bocheński KS oraz Strażak Mokrzyska). W tej nieszczęsnej piątce znalazły się: KS Okocim (oni już w trakcie rozgrywek wycofali się), Radłovia Radłów, LKS Ilkowice, Orzeł Dębno oraz LUKS Skrzyszów. Te zespoły, bez względu na wyniki ostatniej kolejki zostaną zdegradowane.

Kto natomiast awansuje do "naszej" juniorskiej ligi? Awanse są już są wiadome, a przedstawiają się następująco:

- z II ligi Tarnów; Olszynka Ołpiny.
- z II ligi Żabno; Iskra Olesno.
- z II ligi Brzesko; BTS SMS Brzesko.
- z II ligi Bochnia; GOSiR Novi Rzezawianka.

Jednak i tutaj otrzymałem informacje od działacza, który piszę: Iskra Olesno i BTS Brzesko to zespoły, które skorzystają z prawa awansu. Juniorzy Olszynki Ołpiny zostaną rozwiązane, aby zawodnicy zasilili zespół seniorski (info pewne na 100%). Wówczas utrzyma się zespół z I ligi. Nie wiem jakie są plany GOSiRu, ale raczej nie widzę go wśród I ligi.

Przejdźmy teraz do lig trampkarzy i młodzików. Niestety, tutaj wśród spadkowiczów znalazły się drużyny Wisły Szczucin. Ale od początku.

W I lidze trampkarzy awans uzyskała Wolania Wola Rzędzińska. Z kolei spadek na pewno zaliczy 4 drużyny (3 regulaminowo + 1, bo z wyższej ligi spada Okocimski Brzesko). W tej czwórce, oprócz wspomnianej Wisełki, znajduje się również: Sokół Borzęcin Górny, Trzciana 2000 oraz Dunajec Zakliczyn.

W I lidze młodzików awans uzyskała Tarnovia II Tarnów. Natomiast spadek zaliczy aż 5 drużyn (2 regulaminowo + 3, bo z wyższej ligi spada Okocimski Brzesko, Tarnovia Tarnów i MOSiR Bochnia). W tej piątce, oprócz młodzików Wisły, znajduje się również: Aslan Jadowniki, Radłovia Radłów, Dunajec Zakliczyn oraz Unia II Tarnów lub Czarni Kobyle (w ostatniej kolejce dojdzie do bezpośredniego spotkania).

Tutaj oczywiście spadki również się mogą zmienić. Na przykład z II ligi młodzików awans po barażach z LKS Gromnik wywalczył Błękitni Tarnów, ale drużyna z Tarnowa już zgłosiła, że nie zamierza grać w I lidze. Wtedy zgodnie z regulaminem prawo awansu przypadnie drużynie, która przegrała baraż - ale czy LKS Gromnik z tego skorzysta? Jeśli nie, to zostanie utrzymany zespół z I ligi. Nie wiadomo, jak sprawa się tyczy w II ligach brzeskich i bocheńskich... (MS)


Copyright © 1998-2018 Wisła Szczucin. Wszystkie prawa zastrzeżone. Admin. Stats: 2338014 (od 21.07.06); 0,016 s., IE, FF, O, G, S.