Wisła Szczucin

Symulacja spadków i awansów w sezonie 2011/10

Piłkarski sezon 2010/11 powoli dobiega końca. Sezon, który po raz kolejny w małopolsce szykuje reorganizacje lig, która może się okazać dla niektórych klubów prawdziwym "trzęsieniem ziemi". W tym gronie znajduje się Wisła Szczucin, której grozi spadek do A klasy. Dlatego prześledziliśmy sytuacje w poszczególnych klasach rozgrywkowych i stworzyliśmy symulacje spadków i awansów.

Przede wszystkim magiczne słowo "reorganizacja" to w największym skrócie likwidacja dwóch V lig, a utworzenie dwóch grup IV lig, zamiast jednej. Tak więc obecny system, czyli:
- IV liga małopolska,
- V liga (dwie grupy: Kraków - Wadowice i Nowy Sącz - Tarnów),
- VI liga okręgowa (cztery grupy: Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Wadowice)
- A i B klasy;
w sezonie 2011/12 przeistoczy się następująco:
- IV liga (dwie grupy: Kraków - Wadowice i Nowy Sącz - Tarnów)
- V liga okręgowa (cztery grupy: Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Wadowice)
- A i B klasy.

Kto w nich zagra w kolejnym sezonie? Na dzień dzisiejszy (czyli 7 czerwca) kreuje się następująca sytuacja:

IV liga Kraków - Wadowice:

1. Górnik Wieliczka (spadek z III ligi)
Drużyny, które utrzymały się:
2. Orzeł Balin
3. Hutnik Kraków
4. Przeciszovia Przeciszów
5. Lotnik Kryspinów
6. IKS Olkusz
7. Karpaty Siepraw
8. LKS Mogilany
Drużyny, które awansowały z aktualnej V ligi Kraków-Wadadowice:
9. MKS Trzebinia/Siersza
10. Orzeł Piaski Wielkie
11. Garbarz Zembrzyce
12. Niwa Nowa Wieś
13. Halniak Maków Podhalański
14. KS Borek
15. Spójnia Osiek-Zimnodół
16. Wiślanie Jaśkowice (awans z aktualnej VI ligi Kraków)
17. Iskra Klecza Dolna (awans z aktualnej VI ligi Wadowice)

IV liga Nowy Sącz - Tarnów:

Nikt nie spadnie z III ligi, bo Poprad, Szreniawa i Unia Tarnów zajmują wysokie lokaty.
Drużyny, które utrzymały się:
1. Lubań Maniowy
2. Orkan Szczyrzyc
3. Bocheński KS
4. Wolania Wola Rzędzińska
5. Dunajec Zakliczyn
Drużyny, które awansowały z aktualnej V ligi Nowy Sącz - Tarnów:
6. Tuchovia Tuchów
7. Bruk-Bet II Nieciecza
8. KS Tymbark
9. Skalnik Kamionka Wielka
10. Watra Białka Tatrzańska
11. Barciczanka Barcice
12. Grybovia Grybów
13. Rylovia Rylowa (awans z aktualnej VI ligi Tarnów)
14. Ogniwo Piwniczna Zdrój (awans z aktualnej VI ligi Nowy Sącz)

W ten sposób wyłoniliśmy 31 ewentualnych przyszłych IV-ligowców, jednak brakuje jeszcze jednej drużyny. Dodatkowo więc, zostanie rozegrany baraż pomiędzy 8 miejscami grup V lig, czyli na stan dzisiejszy: Sokół Przytkowice vs. Łosoś Łososina Dolna. Chyba, że Górnik Wieliczka utrzyma się w III lidze, to baraż będzie niepotrzebny. W ten sposób mamy 32 drużyny. W związku z tym, że do grupy krakowsko - wadowickiej aktualnie kwalifikuje się więcej drużyn niż do nowosądecko-tarnowskiej, Wydział Gier MZPN będzie musiał przesunąć 1-2 zespoły względem terytorialnym.

Kolejne szczeble rozgrywek w sezonie 2011/12 to cztery V ligi - krakowska, wadowicka, nowosądecka i tarnowska. My przeanalizujemy tą ostatnią, bo ta nas tylko interesuje.

V liga okręgowa Tarnów:

Drużyny, które utrzymały się z aktualnej V ligi Nowy Sącz Tarnów:
1. Nowa Jastrząbka
2. Piast Czchów
3. Olimpia Wojnicz
4. Polan Żabno
5. Iskra Tarnów
6. Orzeł Dębno
Drużyny, które utrzymały się (awansowały?) z aktualnej VI ligi Tarnów:
7. Jadowniczanka
8. Ciężkowianka
9. Zorza Zaczarnie
10. Wisła Grobla
11. Dąbrovia Dąbrowa Tarn.
12. Drwinka Drwinia
13. Czarni Kobyle (awans z A klasy gr. I)
14. Sokół Borzęcin (awans z A klasy gr. II)
15. Łukovia Łukowa (awans z A klasy gr. III)
16. Skrzyszovia Skrzyszów (awans z A klasy gr. IV)

Niestety, jak widać nie ma w tym gronie naszej Wisły Szczucin, która na dzień dzisiejszy spadłaby do A klasy gr. III (Żabno). Wisła aktualnie zajmuje 8 miejsce i traci punkt do 7 lokaty dające utrzymanie (lub jak to woli awans). Jednak może się stać tak, że 8 pozycja również zachowuje byt w klasie okręgowej. Nowa Jastrząbka musiałaby wskoczyć, na co najmniej 8 miejsce, do którego traci 5 punktów, a do końca rozgrywek zostały jeszcze tylko dwie kolejki. Jak widać jest to mało realne, by nie napisać niemożliwe.

Także trzeba się przygotować, że do A klasy polecą miejsca 8-16, czyli dziewięć drużyn. Na dwie kolejki do końca sezonu z tej feralnej "dziewiątki" znamy już siedmiu "szczęśliwców": Dunajec Zbylitowska Góra, Pogoria Pogórska Wola (do A klasy gr. IV Tarnów), Unia Niedomice, Radłovia Radłów (do A klasy gr. III Żabno), Pagen Gnojnik, Iskra Łęki (do A klasy gr. II Brzesko) i Piast Łapanów (do A klasy gr. I Bochnia). Pozostają więc jeszcze dwa miejsca, których za wszelką cenę będzie chciało uniknąć sześć klubów - Zorza, Grobla, Dąbrovia, Drwinka, Tarnovia, no i Wisła. Z tych drużyn najlepszą pozycje wyjściową ma Zorza i Grobla. Im wystarczy po jednym zwycięstwie do utrzymania się, które powinny uzyskać, bo Zorza teraz gra na wyjeździe z Radłovią, a Grobla w ostatniej kolejce ma jeszcze łatwiejszego rywala, bo autsajdera ligi. Tak więc, tak naprawdę o utrzymanie walczyć powinny: Dąbrovia (46 pkt), Drwinka (45 pkt), Wisła i Tarnovia (po 44 pkt, w meczach bezpośrednich po 0:0 i lepszy bilans bramkowy ma Wisła). Mimo, że dąbrowiacy mają z tej czwórki najwięcej punktów, to mają dwa trudne wyjazdy. Najpierw do walczących o awans Jadownik, a później do Ciężkowic. Drwinka ma u siebie dość pewne punkty z Unią Niedomice, ale ostatni mecz grają z Tarnovią, która może, ale wcale nie musi jeszcze mieć wtedy szanse na utrzymanie. Ponieważ tarnowianom w najbliższej kolejce przyjdzie zmierzyć się w Rylowej z liderem rozgrywek. Wiśle Szczucin pozostaje jeszcze "z niższej półki" Pagen Gnojnik u siebie i wyjazdowy mecz z Zorzą, która powinna mieć już zapewniony azyl w okręgówce.

Jeśli popatrzymy na układ sił w tabeli, to najbliższa kolejka powinna zakończyć się następująco: Dąbrovia przegrywa w Jadownikach, a Tarnovia w Rylowej, Drwinka u siebie ogrywa Unię, a Wisła u siebie Pagen. I mamy taką sytuacje: Drwinka - 48 pkt, Wisła - 47, Dąbrovia - 46 i Tarnovia - 44. W tym momencie Tarnovia praktycznie spada do A klasy. I w ostatniej kolejce pozostaje już tylko do wyłonienia jeden spadkowicz. Wszystkie trzy drużyny grałyby na wyjazdach z drużynami, które już teoretycznie grałyby o nic - Drwinka z Tarnovią, Wisła z Zorzą, a Dąbrovia z Ciężkowianką.

Jednak to tylko jedna symulacja. Opcji jest o wiele więcej i na dwie kolejki przed końcem ligi nie sposób przewidzieć, jak to się wszystko potoczy. Trzy punkty w dwóch meczach najprawdopodobniej nie wystarczą Wiśle do utrzymania. Musimy wygrać teraz z Pagenem i na dodatek również z Zorzą. Mało tego - istnieje opcja, że mimo że Wisła wygra w tych dwóch meczach, to i tak spadnie. Jednak jest to bardzo pesymistyczne rozwiązanie i miejmy nadzieje, że jednak tak się nie stanie. Jedno jest pewne - losy degradacji będą ważyć się do ostatniego meczu, a nawet do ostatniej minuty...

Trzeba również wziąć pod uwagę to, że istnieje opcja wycofywania się drużyn z wyższych szczeblów rozgrywek, a takie w ostatnich latach były częste. To mogłoby otworzyć szanse no to, że z naszej ligi spadałoby mniej drużyn (czytaj: utrzymalibyśmy się). Jednak, jak na razie nie ma żadnych takich sygnałów, więc i taka opcja nie jest zbyt realna.

Reasumując. Trzeba wygrywać i liczyć na przychylne wyniki z innych boisk. Zadanie nie będzie łatwe, tym bardziej, że Wiślacy będą grali do ostatniego meczu z "nożem na gardle". Na szczęście rywale również. Pytanie tylko, kto w tej "walce na noże" wyjdzie cało, a kogo "ostrze A klasy" dosięgnie? Jedno jest pewne - Wisła taką sytuacje ma na własne życzenie, ale to już temat na kiedy indziej.Warto również przeanalizować sytuacje w ligach młodzieżowych, w których grają zespoły Wisły.

Do zakończenia sezonu w I lidze okręgowej Tarnów juniorów starszych pozostały dwie kolejki. Wisła aktualnie zajmuje 11 miejsce i walczy o utrzymanie. Dzięki temu, że w Małopolskiej Lidze pewne utrzymania są Unia Tarnów, BKS Bochnia i Okocimski Brzesko, to spadek dosięgnie drużyny z 12-14 miejsca, czyli na dzień dzisiejszy: Czarni Kobyle, Ciężkowianka i Tuchovia Tuchów. Tylko ci ostatni mają szanse na uniknięcie degradacji. Jednak zadanie będą mieli szalenie trudne, bo w ostatnich dwóch meczach grają z Tarnovią (3 miejsce) i Orłem Dębno (1 miejsce). Strata punktów w którymś z tych spotkań praktycznie może przesądzić o spadku Tuchovii do ligi rejonowej. Wisła, która ma 3 punkty przewagi nad równieśnikami z Tuchowa do rozegrania ma jeszcze pojedynki z Ivą Iwkową u siebie i Szreniawą na wyjeździe. Spadek może również teoretycznie sięgnąć Strażaka Mokrzyska, ale ci mają aż 5 punktów przewagi nad Tuchovią. Natomiast w czubie tabeli o awans walczą już tylko Orzeł Dębno (56 pkt) i Wolania Wola Rzędzińska (55 pkt). W zbliżającej się kolejce dojdzie do bezpośredniego starcia i to ono najprawdopodbniej wyłoni kandydata do MLJ.

W I ligach trampkarzy drużyny Wisły grają już tylko o 2 miejsca, które nie dają awansu, bo tylko lider ma zapewnioną promocje. Jedynie młodsi mają jeszcze czysto matematyczne szanse. Jednak musieliby wygrać dwa spotkania i liczyć, że Tarnovia i Wolania nie wygrają swoich spotkań, a na to jest mała szansa. W starszych natomiast awans ma już zapewniona Tarnovia Tarnów.


Copyright © 1998-2018 Wisła Szczucin. Wszystkie prawa zastrzeżone. Admin. Stats: 2337918 (od 21.07.06); 0,234 s., IE, FF, O, G, S.