Wisła Szczucin

Przypuszczalne awanse i spadki 2008/09

Wielkimi krokami zbliżają się finisze piłkarskich sezonów w małopolsce. Do końca IV ligi pozostały dwie kolejki, z kolei w nowosądecko - tarnowskiej V lidze i tarnowskiej okregówce tylko jedna kolejka, a w nowosądeckiej okręgówce zostały do rozegrania jeszcze trzy serie spotkań. Czas więc, na pierwsze przypuszczalne awanse i spadki sezonu 2008/09. Patrzymy oczywiście z perspektywy naszej V ligi, gdzie gra Wisła, tak aby wytypować "nowych" rywali naszej drużyny w następnym sezonie...

Nie będzie to takie proste, gdyż skomplikować mogą sytuacje zespoły, które wycofały się z ligi, a teraz chcą zgłosić się do rozgrywek - a wszystko wskazuje na to, że takie komplikacje mogą zaistnieć. W grę wchodzi choćby Kmita Zabierzów, Cracovia II Kraków czy Górnik Wieliczka. Jeśli któryś z tych klubów zgłosiłby się do gry w nowym sezonie na szczeblu IV ligowym, to prawdopodobnie spadłoby więcej drużyn...

Na początek rozważmy jednak tylko spadki/awanse bez żadnych powyższych zawirowań. Czyli zgodnie z regulaminem z IV ligi spadają 4 zespoły, jednak do naszej V ligi Nowy Sącz - Tarnów zawitają tylko 2 drużyny. Ponieważ, już od dłuższego czasu pewne spadku jest Płomień Jerzmanowice oraz Gościbia Sułkowice, czyli krakowskie firmy, które naturalnie "polecą" do V ligi Kraków - Wadowice. Natomiast z Wisłą Szczucin w nowym sezonie powinien zagrać dobrze znany nam Polan Żabno, który po rocznej przygodzie na wyższym szczeblu znów zawita w V-ligowych rozgrywkach. Żabieńscy piłkarze są na 16 miejscu w tabeli i chociażby w dwóch ostatnich meczach zgarnęli pełną pulę punktów, to i tak nie poprawią swojej pozycji. Natomiast na miano drugiego spadkowicza "walczą" aż trzy zespoły - Sandecja II Nowy Sącz, Tuchovia Tuchów i Szreniawa Nowy Wiśnicz. Ci ostatni są w najlepszej sytuacji, ponieważ brakuje im tylko punktu do utrzymania (oczywiście cały czas na razie bierzemy pod uwagę tylko to, że z IV ligi spadają 4 drużyny!) albo liczyć na to, że w pojedynku Tuchovia - Sandecja II nie wygrają goście. Natomiast, jeśli chodzi o pozostałe dwie drużyny to właśnie kluczowym momentem będzie mecz zespołu z Tuchowa (35 pkt) vs rezerwy Sandecji (33 pkt), który odbędzie się już w tą sobotę. To spotkanie powinno w dużej mierze zadecydować, która z tych drużyn wskoczy na "czerwone pole".

To byli kandydaci na spadkowiczów, a komu dane od przyszłego sezonu być beniaminkiem? W tarnowskiej okręgówce już wszystko jasne. Z awansu cieszyć się mogą: Nowa Jastrząbka oraz Bruk-Bet II Nieciecza. Co innego w nowosądeckiej VI lidze, bo tam pewna promocji o klasę wyżej jest tylko Grybovia Grybów. O drugie miejsce walczy: Łosoś Łososina Dolna, KS Zakopane i Dobrzanka Dobra. Jednak Ci ostatni mają tylko iluzoryczne szanse na awans i musiałby się zdarzyć cud, aby Dobrzanka zawitała w naszej lidze. Inna sprawa z pozostałą dwójką - Łosoś aktualnie ma 56, a Zakopane 54 punkty. I tutaj również dojdzie do bezpośredniego pojedynku, który na pewno zaważy w dużej mierze o tym, kto podzieli los Grybovii.

Natomiast z kim Wisła nie zagra w następnym sezonie? Na pewno z Wolanią Wolą Rzedzińska i Dunajcem Nowy Sącz, które już po rundzie jesiennej były niemal jedną nogą w IV lidze. Z kolei w okręgową otchłań spadnie: Uście Gorlickie, Gród Podegrodzie, Watra Białka Tatrzańska oraz Victoria Witowice Dolne. Warto zauważyć, że są to wszystkie nowosądeckie drużyny.

Cały ten powyższy plan może częściowo wziąć w łeb. Tak jak pisałem powyżej - Kmita, Cracovia II oraz Górnik (a może ktoś jeszcze) mogą przystąpić w nowym sezonie do IV ligi, co może się wiązać z większą liczbą spadków z IV, jak i V ligi. Kmitę Zabierzów od niedawna mamy "z głowy", ponieważ oficjalnie zgłosiła się jednak do III ligi, gdzie wymusiła spadek kolejnej świetokrzyskiej drużyny, czyli małopolskie są bezpieczne. Z kolei Górnik Wieliczka z powodów finansowych zastanawia nad wycofaniem się z rozgrywek II ligi. A zgodnie z regulaminem - drużyna po wycofaniu się z ligi spada dwie klasy niżej. Natomiast jeszcze inna sytuacja jest z rezerwami Cracovii. Tutaj może zadecydować baraż o... Ekstraklasę. Jeśli Cracovia przegra dwumecz z Koroną Kielce i spadnie do I ligi, to automatycznie pożegna się z Młodą Ekstraklasą i prawdopodobnie utworzy drużynę rezerw, którą będą chcieli umieścić właśnie w IV lidze.

Z tego wynika, że Dunajec Zakliczyn czy Wisła Grobla mogą się czuć jeszcze zagrożone. Aczkolwiek wszystko jest to "pisane kijem po wodzie", bo np. istnieje jeszcze opcja taka, że MZPN zostawi w IV lidze 18 zespołów, a nie tak jak planował, że zmniejszy grupę do 16 drużyn... Wszystkiego powinniśmy się dowiedzieć pod koniec rozgrywek lub tuż po ich zakończeniu, ponieważ drużyny, które ewentualnie chciałby zgłosić się do rozgrywek musze wcześnie zawiadomić o tym związek.

Mikołaj Strycharz


Copyright © 1998-2018 Wisła Szczucin. Wszystkie prawa zastrzeżone. Admin. Stats: 2492414 (od 21.07.06); 0,016 s., IE, FF, O, G, S.